A szlovák élvonalban (Fortuna Liga) 2015. augusztus 28-án játszották a 7. forduló DAC–Podbrezová (5:1) mérkőzését. Ezen az összecsapáson a hazaiak akkori csatára, Szarka Ákos négyszer vette be az ellenfél kapuját.
Tudja-e, hogy melyik csehszlovákiai futballcsapat viselt először mezreklámot nemzetközi kupameccsen?
1988-ba kell visszakalandoznunk, a szocializmus éveibe. A válasz pedig: a DAC. Előbb a magyarországi Skála áruházat népszerűsítette, majd a Bayern München elleni két, második fordulóbeli UEFA-kupa meccsen volt a játékosok mezén Mita felirat.
A Dunaszerdahelyről indult 2020 őszén Rózsahegyen futballozó csatár a Fortuna Liga 2020/2021-es évadjának 7. fordulójában hazai pályán háromszor betalált a nagymihályiak kapujába. Ezzel együtt a liptói csapat 4:0-ra győzött, s Almási Lászlónak ez volt az első mesterhármasa a szlovák élvonalban.
1949 tavaszán a füleki csapat első lett a közép-szlovákiai I. osztályban. Júliusban Szlovákiában első alkalommal játszottak futballt villanyfénynél. A füleki pályán a hazai Sokol Kovosmalt az MTK-t fogadta. Több mint tízezren tolongtak a lelátón, élvezték a fényben úszó játékot. Kevesebb örömük volt a szurkolóknak az eredményből, mert a füleki tizenegy 1:12-re alulmaradt.
1994-ben történt, amikor az Žgravčákovával az oldalán vegyespárosban megnyerte az arra az évre kiírt szlovák bajnokságot. Ez volt az ipolysági sportember legnagyobb sikere az ép asztaliteniszezők között, Paraasztaliteniszben sokkal eredményesebb volt, hiszen négy paralimpián öt érmet szerzett, ebből Athénban (2004) aranyat, egyszer volt világbajnok, kétszer Európa-bajnok.
Felkészülési mérkőzést játszott a csehszlovák és a görög focicsapat 1977. március 23-án Prágában, a két ország közötti első összecsapást. A 18. percben Gőgh Kálmán szép lövéssel a vinklibe talált, s ezzel 3:0-ra növelte a hazai előnyt. Végül 4:0-ra végződött a találkozó.
Párkányból indult, a Matador Púchov csapatában mutatkozott be az élvonalban Saláta Kornél. 2005. szeptember 20-án a Corgoň Liga 10. fordulójában Dubnicán játszott a Matador, és a jól fejelő garamkövesdi származású hátvéd bólintotta a kapuba a vendégek egyenlítő gólját az 1:1-re végződött bajnokin. Szükségmegoldásként a védelem bal oldalán kapott lehetőséget Vrba edzőtől. Kétezer koronát fizetett akkori találatáért a játékoskasszába. Saláta 2005-ben és 2006-ban húzta magára a púchovi mezt: 29 bajnokin négyszer volt eredményes. Negyvenszer lépett pályára a szlovák válogatottban, 2019 októberében a Szombathelyi Haladás labdarúgója.
2005. november ötödikét mutatott a naptár, amikor az FC Nitra a Fortuna Liga 16. fordulójában 3:1-re legyőzte az akkor listavezető Trnavát. Szöglethez jutottak a hazaiak a nyolcadik percben. Elvégzésekor a középhátvéd Szórád Csaba is előre merészkedett, és fejéről a hálóba vágódott a labda. Ez volt az első élvonalbeli gólja a komáromi származású labdarúgónak. Még kettőt szerzett, s közel hatvanszor játszott a nyitraiak mezében, de megfordult Zsolnán és Trencsénben is. Azóta edzősködik.
Öt év (1975–1980) alatt negyvennyolc alkalommal, vagyis zsinórban ennyi mérkőzésen küldték pályára a kladnói születésű, de Gútán nevelkedett, majd a pozsonyi Slovanban kiváló hátvéddé érett labdarúgót. Ez csúcs a csehszlovák válogatottban. Gőgh Kálmán (1948–1995). azonban összesen ötvenötször húzta magára a címeres mezt, legelőször Iránban 1974 decemberében, legutoljára pedig az 1980-ban az olaszországi Európa-bajnokság bronzmeccsén, melyet 1:1 után 11-esekkel nyert meg a csehszlovák válogatott Olaszország ellen 9:8-ra. Gőgh a hatodik tizenegyest értekesítette. Előtte 1976-ban tagja volt az Európa-bajnok csehszlovák válogatottnak is.
Az 1997. június 11-én Rimaszombatban lejátszott bajnoki focimeccs a Mars Superligában, melyet a neves edző akkori csapata, a Spartak Trnava 1:0-ás vezetés után egy furcsa góllal 2:1-re elvesztett, és ezzel a bajnoki cím a nagyszombatiak helyett a kassai 1. FC ölébe hullott.
2017. június 10-én Vilniusban a litván–szlovák vb-selejtezőn (1:2). A Borussia Mönchengledbach akkor 19 éves középpályása Ondrej Dudát váltotta a 90. percben, és nagyjából három percet töltött a pályán.
Szarka Ákos, mégpedig 2015. július 18-án a Fortuna Liga 2015/2016-os évadjának 1. fordulójában a 2:0-ra megnyert Senica elleni mérkőzésen. Az ő találatával szerzett vezetést a DAC.
„A 10. percben Ljubicic Sarrt akarta kiugratni, ám a szenegáli játékos lesen állt, de taktikusan nem avatkozott játékba, így Szarka egyedül törhetett kapura, a nagy kedvvel játszó csatár 14 méterről a kapuba lőtt – 1:0” – olvasható az Új Szó 2015. július 20-én megjelent tudósításában.
1987. június 21-én történt a csehországi Kopřivnicében, amikor a DAC csapatával megnyerte a labdarúgó Csehszlovák Kupát. 0:0 után tizenegyesekkel győzték le védencei a prágai Spartát, a párharc toronymagas esélyesét. Fieber Péter értékesítette a kupasikert jelentő büntetőt.
Nem voltak sokan, 2024 októberéig mindössze öten ültek kispadra a magyar labdarúgás legfelső osztályában: Pecze Károly az 1989/90-es évadban a Győri ETO-ban, Borbély László 2007-ben Tatabányán, Radványi Miklós 2017-ben Mezőkövesden volt, Hornyák Zsolt 2019 óta a Puskás Akadémiában vezetőedző, 2024 óta pedig Borbély Balázs a Győri ETO szakvezetője.
2003 április 26-át mutatott a naptár, amikor a Komáromból származó futballcsatár bemutatkozott az ETO Győr színeiben, mégpedig a Ferencváros ellen. Akkor 16 éves és 7 hónapos volt.
Bari Jenő (46 éves) füleki származású labdarúgó, majd edző, aki játékosi pályafutása legszebb éveit Dunaszerdahelyen élte át. Mit sajnál, amit másképp is átélhetett volna? „Túl szerény voltam, Rosszul választottam klubokat. Féltem a nagy dolgoktól. Törést hozott pályafutásomban, hogy nem fogadtam el a nagyszombatiak ajánlatát, majd később egy másikat Kínából. Nem volt elég önbizalmam. Az emberek jobban elhitték azt, hogy nagy futballista vagyok, mint én. És most tudatosítom, hogy talán tudtam futballozni” (idézet a Novohradské novinynak adott interjúból)
Bari Jenő Füleken és Privigyén futballozott, majd a két dunaszerdahelyi év után Nyitrán, Dubnicán, Losoncon, Besztercebányán, Füleken, Ragyolcon, Fülekpüspökin, majd Haličon játszott. Azóta edzősködik.
1978-at írt a naptár, és a felső-csallóközi faluban Szlanicska Gyöngyvér kitalálta, hogy legyen náluk női kugli. Magával vitte a barátnőit, s velük együtt alakult meg a női szakág. Az alapító tagok: Szlanicska Gyöngyvér, Varga Gyöngyvér, Zsigmond Zsuzsa, Zsigmond Éva, Zsigmond Erika, Hurtony Éva, Bartalos Éva, Poloma Éva és Kunyi Zsuzsa. A vezetéknevek azóta megváltozhattak, de a kilenc hölgy neve kitörölhetetlen a nagymagyari teketörténésekből.
2005-ben járunk, amikor az akkor még élvonalbeli rimaszombati focicsapat nagy csatát vívott a pozsonyi Interrel a kiesés elkerüléséért. Szikora György vezetésével már volt ötpontos előnye is a gömörieknek, de a végén öt forduló alatt nem szereztek pontot, gólt sem rúgtak, és kiestek. Akkor mentek Nagyszombatba játszani, amikor még volt esélyük a bennmaradásra. Ehhez azonban győzniök kellett volna, de kikaptak 1:0-ra, és végleg elbúcsúztak az élvonaltól. 2005. május 29-én a bajnokság 34. fordulójában ez a felirat került a nagyszombati lelátóra: „1997 – elvettétek a bajnoki címünket, 2005 – a II. ligába küldünk benneteket” (1997 – titul ste nám zobrali, 2005 – do II. ligy sme Vás poslali). Utalás arra, hogy 1997-ben, amikor szlovák bajnok lehetett volna a Spartak Trnava, a rimaszombatiak az utolsó fordulóban legyőzték őket 2:1-re, s ezzel az 1. FC Košice örülhetett a bajnoki aranyéremnek. Gömöri botlásuk után még bő két évtizedet kellett várniuk a nagyszombatiaknak az újabb bajnoki címre. 2018-ig.
A jelenleg edzősködő egykori kiváló labdarúgó védőjátékosként 1999-ben a pozsonyi Slovan, 2000-ben és 2001-ben a szintén fővárosi Inter színeiben örülhetett a bajnoki elsőségnek.
A kiváló, bombaerős lövéseiről híres diószegi focicsatár (szül. 1948. január 16, Csávoly, meghalt 1999. december 12., Nagyszombat) élvonalbeli pályafutása során háromszor volt a mezőny legjobb gólvágója: az 1973-ban 21, 1974-ben (Bičovskýval megosztva) 17 ôs 1977-ben 18 góllal. Összesen 225 bajnokin 108 találatát jegyzik, így ő is tagja a Százgólosok Klubjának. Kétszer (1972, 1979) volt Csehszlovák Kupa-győztes a kassai Lokomotívával. Az egyszeres válogatott Józsa játszott Diószegen, Komáromban, a kassai Lokomotívában, Trencsénben és a DAC-ban is.
A gömöri gólzsák – a futball-klub exsportigazgatója – előbb csatártársa, Maruniak visszafejelt labdáját továbbította a hálóba, majd szögletét Dojčan fejelte a kapuba a 2:0-ra végződött bajnokin.
A találat 2001. március 28-án a nagyszombati Szlovákia–Azerbajdzsán vb-selejtezőn esett, amikor Szili már a 17. másodpercben betalált Kramarenko kapujába.
Magyarország két kalapácsvető olimpiai bajnokáról van szó. Németh Imre 1948-ban Londonban, tanítványa, Csermák József 1952-ben Helsinkiben dobta legmesszebbre a sportszert az ötkarikás játékokon. Edző-tanítványi viszonyukon kívül az is összeköti őket, hogy mindketten Szlovákia mai területén születtek. Németh Imre Kassán (1917), Csermák József Szencen (1932).
1976-ban az akkori Szovjetunió elleni Eb-negyeddöntőben (2:0, 2:2) történt, amikor két mérkőzésen három gólt rúgott, és a legnagyobb érdeme volt abban, hogy Csehszlovákia kijutott az Európa-bajnokság négyes döntőjébe, melyet végül meg is nyert. A tardoskeddi születésű Móder József tizenhétszer öltötte magára a csehszlovák válogatott mezét – három gólt rúgott, Európa-bajnok (1976), kétszeres csehszlovák (Lokomotíva: 1977, 1979) és egyszeres osztrák kupagyőztes volt. Kassán él. 2017. szeptember 19-én múlt hetven éves.
Háromszor fordult elő a sporttörténelemben, amikor a csallóközi falu híres csapata megnyerte a Szlovák Kupát. 1978-ban Družstevník, majd 1993-ban és 1994-ben Co-Impex néven. Aztán 1998 tavaszán tizenhét bajnoki évad után búcsúzott az együttes az élvonaltól. 2018 tavaszán a II. ligában (legalacsonyabb osztály Szlovákiában) játszik.
Összesen hét néven szerepelt a sportéletben. A Zselízi SC kezdett, aztán volt Sokol, Dynamo, Tatran, Zenit, Slovan és jelenleg MŠK vagyis városi sportklub.
Ez még az NB I 2004/2005-ös évadjában történt. Élete addigi legjobb teljesítményét nyújtva Priskin győri mezben kétszer vette be a Zalaegerszeg kapuját. A mérkőzést 2005. április 2-án játszották a bajnokság 19. fordulójában.
A sportmúlt ezt is elárulja: összesen tizenegyszer. Először 1992-ben, majd az 1996-ban, 1998-ban, 2000-ben, 2001-ben és 2002-ben, utána a 2003/2004-es, a 2004/2005-ös, a 2005/2006-os, a 2006/2007-es s végül a 2009/10-es évadban. Visszapillantásunk 2018 januárjában készült.
A komáromi származású egykori kiváló csatár 2006-ban az angol Middlesbourgh klubból egyéves vendégjátékra ment a francia RC Strasbourgba. „Ez volt pályafutásom legnagyobb tévedése” – mondta nemegyszer Szili. Végül félévet töltött a francia klubban, de kevés játéklehetőséget kapott.
2017. február 7-én lépett pályára a Greuther Fürth (II. bundesliga) pályáján a Német Kupa nyolcaddöntőjében. A 19 éves doborgazi tehetség a 79. percben állt be csereként, és a meccs végéig kapott egy sárga lapot, sőt volt gólhelyzete is.
A mérkőzést 2004. december 15-én játszották, és az angol csapat ellenfele a labdarúgó UEFA Kupa csoportkörének negyedik fordulójában a Partizan Beograd volt. A komáromi származású csatár már a kilencedik percben bevette a szerb kaput. „Nagyon jól kiugratott csatártársam, a kameruni Job. A védelem mögé kerültem, és nem kapkodtam el a kapussal szembeni párharcot, könnyedén betaláltam” – mondta góljáról Szili a Šport napilapnak.
2005. január 16-át mutatott a naptár, amikor az angol futballbajnokság élvonalában a 23. forduló keretében zajlott a Middlesborugh–Everton (1:1) összecsapás, és Németh Szilárd 58 percet töltött a pályán. A komáromi származású egykori válogatott csatár végül 117 mérkőzésen szerepelt a legfelsőbb osztályú angol fociligában, huszonháromszor volt eredményes.
Tizenhét bajnoki évad után 1998. május huszadikán volt a találkozó, és a Partizánske ellen győzelemmel (27:25) búcsúzott a csapat, amely kiesett az extraligából. Utolsó bajnokijára már el sem utazott Eperjesre (Prešov), pénzhiány miatt. 2017 tavaszán a nyárasdi női csapat a II. ligában (legalacsonyabb osztály Szlovákiában) játszik.
A neves edző a DAC-cal elért Csehszlovák Kupagyőzelmet (1987) tartja annak. A kopřivnicei döntőben a prágai Spartával találkozott csapata, és büntetőrúgásokkal hódította el a trófeát. Máig ez a DAC legnagyobb focisikere.
A komáromi kajakos (1981. december 29-én született) 2021. augusztus 7-én tagja volt a XXXII. nyári olimpián Tokióban bronzérmes szlovák kajaknégyesnek. Harmadik emberként ült a hajóban, és ötkarikás éremszerzésének napján 39 éves 222 napos volt.
A világhírű komáromi kajakos 1989-ben Plovdivban győzött a K1 10 kilométeres versenyében. Ő a Duna-parti város első kajakvilágbajnoka. Abban az évben a kiváló sportember volt az akkori Csehszlovákia legjobb sportolója.
A nagyszombati Spartak edzőjeként élte át (1997-ben), amikor csapata a bajnokság utolsó találkozóján rejtélyes körülmények között kikapott Rimaszombatban. Ezzel végleg elúszott a bajnoki cím, pedig a záróforduló előtt még az élen volt a Spartak. Akkor állt Pecze edzőként a legközelebb a bajnoki címhez.
A mindössze 176 centi (cseh)szlovákiai magyar csatár a múlt század hetvenes éveiben a kassai VSS mezében 115 gólig jutott a mesterlövések listáján, ebből fejjel 74 alkalommal volt eredményes. És minden egyes találata játék közben (nem szabadrúgásból, nem büntetőből) esett. Századik gólját 1974. május 10-én a pozsonyi Internek adta – fejjel.
2004. szeptember 12-ét mutatott a naptár, és a komáromi származású válogatott gólzsák kezdőember volt a Birmingham City elleni bajnokin (2:1). Az angol élvonal 5. fordulójának összecsapásán Szili a 81. percben hagyta el a pályát. Jobb oldali középpályást játszott, volt két helyzete is, de gólt nem lőtt.
Az elismert labdarúgó-szakember az offenzív presszingre tette le voksát, s edzősködése idején a Spartak Trnava játszott ilyen stílusban. A gömöri származású szakember bevallása szerint ezt németországi tanulmányútja során sajátította el, és főleg a német és holland csapatok alkalmazták.
A Diósförgepatonyban élő sportember az FC DAC 1904 korábbi sportigazgatója, két alkalommal vezetőedző is volt. Játékosként magára húzta még a szlovák élvonalban a rimaszombatiak (26 alkalommal) és a Púchov (16) mezét, a magyar bajnokságban a Tatabányában futballozott (12). Egyszer tagja volt a szlovák válogatottnak is: 2004. december 2-án Thaiföld ellen (1:1, 11-esekkel 5:4) a Király Kupa döntőjében játszott.
A futball hatalmasságai játszottak és jelenleg is játszanak az FC Barcelona mezében, de egyikük sem büszkélkedhet azzal, hogy miatta épült volna a klub stadionja. A budapesti születésű, a II. világháború után Pozsonyban is futballozó Kubala László játékára annyian voltak kíváncsiak a katalán városban, hogy nem volt elég a klub 20 ezer nézők befogadó létesítménye, és kénytelenek voltak egy nagyobb, 100 nézőt befogadó lelátót építeni. 1957. szeptember 24-ét mutatott akkor a naptár, amikor elkészült a Nou Camp (Új Mező) nevű stadion.
A zselízi születésű hölgy 1994-től fitneszezett, három évvel később amatőr Európa- és világbajnok lett, 1997-ben Szlovákia hatodik legjobb sportolója volt a hagyományos év végi sportújságírói ankéton. Később Amerikába költözött, és a profik között is kipróbálta magát. Ötször indult a versenyek versenyén, a fitnesz Olimpián, de a negyediknél előkelőbb helyre egyszer sem rangsorolták a tősgyökeres amerikaiakat előnyben részesítő viadalon. 2001-ben fejezte be a versenyzést, utána színészetet is tanult, és még többet fényképezték, mint korábban. A fitneszvilág egyik legfelkapottabb sztárja volt akkoriban.
A szepsi mozgássérült örökvidám sportoló, miután 2000-ben Sydneyben paralimpiai bronzérmes lett, megvette a kertje mögötti parcellát, ahol saját lőteret hozott létre, s itt készült fel az athéni paralimpiára. Nagy izgalmak közepette a döntőben 103:103-as döntetlen után 8:5-re legyőzte a lengyel Lezanskit. Előtte az elődöntőben a címvédő dél-koreai Ant búcsúztatta meglehetősen könnyedén 104:92-re.
A DAC labdarúgócsapatának erdélyi vezetőedzője, László Csaba számos interjút adott, amikor 2016 őszén elvállalta a csallóközi klubcsapat irányítását. Az Origónak adottban Saláta Kornélt, a pozsonyi Slovan garamkövesdi származású középhátvédjét is megemlítette. Nagyszerű focistának tartja, és szó szerint ezt mondta: „El akartam vinni annak idején a Fradiba, később a skót Heartshoz is, de nem sikerült megegyezni.”
Saláta Kornél közben más klubutat járt be. Szülőfalujában, Garamkövesden kezdett futballozni, később Párkányban folytatta. A szlovák élvonalban a Matador Púchov (20005–2006), az Artmedia Petržalka (2006–2009, közben 2007 Dukla Banská Bystrica – vendégjáték) és a Slovan Bratislava (2009–2010) játékosa volt. 2011-től az orosz élvonalban szereplő Rosztov futballistája volt, 2013-tól 2014 nyaráig Tomszkban volt vendégjátékon. 2014 őszén a DAC-ban vendégszerepelt a pozsonyi Slovanból, azóta fővárosiak védelmének biztos pontja.
Egyedi sorozatot tud maga mögött a kiváló labdarúgó: a II. világháború utáni országváltásai következtében a csehszlovák, majd a magyar, s végül a spanyol tizenegyben is pályára léphetett. Világbajnokságon azonban egyszer sem szerepelt.
Kubala László szereplései a válogatottakban
Csehszlovák mezben (6 mérkőzés)
Ausztria–Csehszlovákia 3:4 (1946. október 27., Bécs)
Dánia–Csehszlovákia 2:2 (Koppenhága)
Románia–Csehszlovákia 2:6 (Bukarest) – Kubala 2 gólt lőtt
Csehszlovákia–Lengyelország 6:3 (Prága) – 2 Kubala-gól
Csehszlovákia–Ausztria 3:2 (Prága)
Olaszország–Csehszlovákia 0:2 (1947 december, Bari)
Magyar mezben (3)
(1948 május és november között)
Albánia–Magyarország 0:0 (Tirana)
Románia–Magyarország 1:5 (Bukarest)
Bulgária–Magyarország 1:0 (Szófia)
Spanyol mezben (19)
(1953 és 1961 között)
Kubala 11 gólt rúgott
Ez volt a szlovákiai focicsapatok első és eddig egyetlen nyertes meccse a Bajnokok Ligájának főtábláján. Az Artmedia a 39. percben már 2:0-ra vesztett, de szünetig szépített, majd egyenlített, és Borbély Balázs a 74. percben a győztes gólt is megszerezte. Ján Kozák balról szabadrúgást ívelt a kapu elé, s a vendégek csallóközi csapatkapitánya a hálóba továbbította a labdát. Találatával negyvenezer portói nézőt sodort a döbbenet világába. Borbély jelenleg a DAC hátországban dolgozik. Nem árt, ha a csallóközi élklub fiataljai is tudják róla az előbbieket.
A 2004. október 2-án játszott mérkőzés érdekessége, hogy a kétszeres bajnok (2014/15, 2015/16) AS Trenčín abban a bajnoki évadban verte meg a ligeti Artmediát, amikor első bajnoki címét szerezte a fővárosi csapat. Baranyai Géza a 46. percben lépett pályára, és a 73. percben volt eredményes. Huszonhét pályán töltött perc után. „Pontosan nem is emlékszem. Hosszú átadást kaptam, Burák kissé kiszorított az oldalvonal felé, magam elé engedtem a labdát, s ahogy elképzeltem, úgy el is találtam a labdát. A kapura céloztam, gól lett belőle, aminek örültem” – mondta a Šport napilapnak a mérkőzés után Baranyai Géza.
A kassai tőröző öt év alatt négyszer volt aranyérmes. Két évig (1959–60) hazai páston egyetlen asszót sem vesztett, majd 1962-ben és 1963-ban nyert még bajnokságot. 2009-ben múlt ötven éve, hogy első csehszlovák bajnoki címét szerezte. Ebből az alkalomból a Cseh Vívószövetség meghívta egy baráti összejövetelre. A prágai találkozó előtt elkérte az 1918 és 1993 közötti csehszlovák vívóbajnokok névsorát. Mikor végigböngészte, rájött, hogy ő az első Szlovákiából származó csehszlovák vívóbajnok. Néha a bajnoknak is megéri belenézni a krónikába.
A neves labdarúgóedző pályafutása után talált rá erre a sportágra. A korábban Törökországban is tevékenykedő szakember a téli hónapokban kiment a félhold országába Ján Gabriellel, aki a szlovákiai csapatok ottani edzőtáborozását intézte. Pecze vendégként futballtanácsokat osztogatott, szabadidejében azonban megszállottan golfozott. Szuper ütője van, még a profi játékosok is megirigyelhetnék. Nem is volt igazi ellenfele ebben a játékban – a labdarúgók között. Barátja szedte rá, s rájött, hogy fantasztikus sport. Szívesen golfozik. Közben tudatosítja az ember, hogy azt az apró labdát se egyszerű megszelídíteni.
2013. szeptember 14-ét mutatott a naptár, amikor a zsitvabesenyői futó ezt a bravúrt végrehajtotta. Délelőtt az érsekújvári viadalon (8,6 km) hagyta maga mögött a mezőnyt („Csak bemelegítés volt számomra” – mondta utána), este pedig Pozsonyban a hatalmas, 3555 embert megmozgató tömegrendezvényen lett első. A 9 kilométeres távot 28:48 perc alatt tette meg. Négy kilométer után lerázta üldözőit, és csak egy néző veszélyeztette, aki befutott elé a pályára, de szerencsére nem ütköztek.
Az egykori diószegi gólzsák – főleg csodálatos jobb lábának köszönhetően – összesen 108 gólt szerzett (104 Lokomotíva Košice, 4 Trenčín). Mindezt öt és fél bajnoki évad alatt érte el. Érdekesség, hogy az elsőt és az utolsót későbbi klubja, a Trenčín kapujába adta.
Egyetlen egyszer. A somorjai középhátvéd 2009. augusztus 12-én lépett pályára Reykjavikban az Izland–Szlovákia (1:1) felkészülési mérkőzésen. Akkor Vladimír Weiss volt a szlovák szövetségi kapitány. Horváth Csaba 2015 őszétől a III. ligás somorjai csapatban futballozik, ugyanazon év decemberétől a klub utánpótlási menedzsere lett.
Szlovák színekben Sydneyben (2000) ugrott vízbe, és az utolsó, 12. hely jutott csapatának. Utána két diadal következett: 2004-ben Athénban és 2008-ban Pekingben is az olimpiai bajnok magyar válogatott tagja volt.
A végül szlovák bajnoki bronzérmes vágsellyei Duslo naszvadi szélsője 64 alkalommal vette be gyors ellentámadás után az ellenfelek hálóját. Kettővel többször volt eredményes, mint a második Mária Holešová (Michalovce).
Peter Divéky, a szlovák Ligás Góllövők Klubjának mozgatórugója 2013-ban összeállított listája alapján négyen kerültek a szlovákiai elittársaságba – 115 gól: Strausz János (VSS Košice 115), 109 gól: Németh Szilárd (Slovan 25, 1. FC Košice 21, Inter 39, Middlesbrough 23, Aachen 1), 108 gól: Józsa László (Lokomotíva Košice 104, Trenčín 4). Vonal alá sorolták a listán a 202 gólos Kubala Lászlót (Ganz 2, Ferencváros 33, Slovan Bratislava 14, Vasas 10, FC Barcelona 131, Espanol 7, Toronto 5), aki nem Szlovákia mai területén született, de a II. világháború után Pozsonyban élt, itt talált feleséget magának, és játszott a csehszlovák válogatottban is. Közel került a százgólosokhoz a 95 gólos Rák Róbert (Diósgyőr 1, Ružomberok 17, Nitra 61, Dinamo Minszk 16). Ő 2014-ben tippelési botrányba keveredett, eltiltották.
Makai huszonöt évesen 2002. augusztus 2-án 11:22 óra alatt szelte át az angliai Dover és a franciaországi de Cap-Griznez közötti 33 kilométeres távot. Legutóbb, 2013. július 5-én Peter Dolníknak 11:43 órára volt szüksége a csatorna átúszásához, ami a második legjobb szlovákiai időeredmény.
Ez volt az első mesterhármas a szlovák élvonalban, s a kassai Lokomotíva támadója hat perc alatt (a 75.-től a 81.-ig) háromszor volt eredményes a DAC ellen. Az 1994/95-ös évadban játszott bajnokit 3:2-re a kelet-szlovákiaiak nyerték. A diószegi Kysela időnként a nyugat-szlovákiai alacsonyabb osztályú csapatoknál edzősködik.
Érdemes idézni tanulmányából. „Amit a női testnevelésről írnak, az csupa kitaláció. A sport jelenlegi változatában csak idővesztés és gyakran flörtölési alkalom. A női testet a közönséges házimunka fejleszti a legjobban, hiszen valamennyi izmot megdolgoztatja. Ezt nevezném igazi sportolásnak. Nincs hasznosabb eszköze a lábedzésnek és egyben az elhízás ellen is hatásos a lépcsők gyakori használata. A mellkas és a derék fejlesztésének a legjobb módja a padló súrolása. A seprés erősíti a lapocka izmokat, a vízcipelés meg kiváló atlétikai gyakorlat. A felső végtagok hatásos erősítését szolgálja a tésztakeverés. Hasonlóan hasznos tevékenység a mosás. Egy eltöltött óra a teknő fölött többet ad a nőnek, mint a délutáni tenisz.”
Kedves hölgyeim, csak bátran válasszanak.
A komáromi származású csatár azt állítja, hogy bal lába megbízhatóbb volt, pedig jobblábas játékosnak született. Jobbal lövés közben inkább helyezte a labdákat kapura.
Mert olyan dolgokat próbált ki a kassai játékosokon, köztük a dunaszerdahelyi középpályáson is, amilyenek szerinte a laboratóriumi kutatók végeznek a kísérleti egereken. Ezt már a csallóközi focistának is sok volt. Azt állította, Zachar edzései mérföldekre eltávolodtak a sporttól. Szerinte a szigorú szakember összekeverte védenceit, s azt hitte, hogy nem labdarúgókat, hanem tízpróbázókat készít fel a versenyekre.
Az Ózdon született (1946. április 24.), egyéves korától Nagyabonyban nevelkedett atlétanő a müncheni nyári olimpián (1972) távolugrásban lett harmadik (667 cm). Napjainkig ő az egyetlen szlovákiai női atléta, aki érmes volt az ötkarikás játékokon. Váratlan bronzérméért háromszobás lakást kapott Pozsonyban, a csehszlovák testnevelési szövetség vezetésétől 3000 csehszlovák korona, Lubomír Štrougal csehszlovák kormányfőtől 5000 csehszlovák korona járt neki. Együttvéve ez alig 265 eurónyi összeg volt. És ehhez jött A kiváló munkáért nevű szocialista kitüntetés. Utóbbi a hatalom akkori urai szerint magasabb nyugdíjat garantált volna neki, de az 1989-es változások után kinevették, amikor bemutatta a szociális biztosító egyik ügyfélfogadó ablakánál.
(Šuranová Kucman Éva Pozsonyban élt, 2016 december 31-én hunyt el. Két olimpián rajtolt, Münchenben harmadik volt, Montrealban (1976) nem jutott a döntőbe. Négyszeres Eb-résztvevő: Róma (1974) 2., Athén (1969) 7. Tizennégyszeres csehszlovák bajnok (1965–1975) – 8x távolugrásban, 2x100 m-es gátfutásban, 1x-1x 100 méteres síkfutásban, a 4x100 méteres váltóban, ötpróbában és 50 méteres síkfutásban teremben. Huszonöt csehszlovák csúcsot állított fel.)