Márkának tartják a bakai fociban a Somogyi vezetéknevet. Olyan sportszerető személyek viselték, viselik a mai napig, akik valamit tettek a helyi labdarúgás érdekében – közvetve vagy közvetlenül a pályán. Egyikük Somogyi Iván. Róla szól az alábbi összeállítás.
A focigének máshogy akarták...
Mikor elkezdte a pályán, mindenki azt várta, hogy olyan nagy futballista lesz, mint apja, Somogyi Bálint volt. De a focigének máshogy akarták... Ezért fordulhatott elő, hogy miután kiöregedett az ifjúsági csapatból – egy korosztályt átlépve –, az öregfiúkhoz igazolt. Amit Iván megörökölt az őseitől, az a leírhatatlan futballszeretete – olvasható a bakai labdarúgás hét évtizedéről készült könyvben. – Sportvezetőként tűnt ki, évtizedek során töltött be különböző szerepköröket a klubban.
Négy bajnoki cím plusz jogalanyiság
Csapatvezetőként négy év alatt négy bajnokságot nyert együtteseivel, még a múlt század kilencvenes éveiben. Közben vezetőségi tag volt a sportszervezetben,1998-tól 2005-ig tartotta a kapcsolatot a járási- és kerületi labdarúgó-szövetséggel. Feladata volt a játékosok megfigyelése a Dunaszerdahelyi járásban, majd megszerzése a bakaiaknak az V. és a IV. ligába. Elintézte a bakai csapat jogalanyiságát, így amikor 2002/2003-as évadban bajnok lett a V. liga déli csoportjában, utána már az FK Baka néven indulhatott a IV. ligában, ahol Somogyi Iván csapatvezetőként is folytatta. Miután lemondott a klubvezetés a IV. ligáról, ő lett a sportszervezet elnöke 2007-ig, majd 2011-től 2015-ig. Miközben csapatvezető és szponzor is volt.
Évről éve erősebb csapat
Sárkány Imre nyugalmazott bakai pedagógus, aki szintén évtizedekig a helyi labdarúgás gépezetének fontos láncszeme volt, megszólította Somogyi Ivánt, hogy gyűjtse csokorba emlékeit. A sportvezető ezt megtette, s jelenleg honlapunk elsőként közli szerkesztett változatban. „2005-ben megszűnt a Kováts-korszak Bakán, én akkor a hetedik évemet fejeztem be a klubban. – kezdi Somogyi Iván. – Évről évre erősebb csapatot sikerült összehozni, ami nem volt egyszerű, de azért valahol mindig sikerült. Hét év alatt háromszor lettünk bajnokok. Volt időszak, mikor Magyarországról erősítettünk, vagy volt mikor tíz játékos kiöregedett a DAC ifjúsági csapatából és mi az összeset leigazoltuk, de még olyan is volt, amikor pozsonyi főiskolások játszottak Bakán.”
Maradhattak az V. ligában
Somogyi Iván felidézte, hogy első két esztendőben Bős B csapataként szerepeltek a bajnokságban, de ezekben az években Bősről már nem érkeztek játékosok, mert a bakaiaknak megvolt a saját keretük, feljutni mégsem tudtak. Mert Bős a IV. ligában játszott, s ugyanabból a klubból két csapat nem indulhatott egy osztályban.
„Így történt, hogy 1998/1999-es évadban bajnokságot nyertünk, de a második helyről a Felsőpatony került fel a magasabb osztályba. Az 1999/2000-es bajnokságban szintén Bős B csapataként lettünk elsők, de megint a második helyezett ment feljebb, ezúttal a Balony. Ismét elúszott a feljutás! – emlékezik az akkori csapatvezető. – Én közben már egész évben intéztem a FK Baka név visszaállítását, ami nem volt egyszerű, mert az újjáalakult csapatnak a futballszabályok szerint a járási legalsóbb osztályban kellett volna kezdenie. Minden erőfeszítés után 2000 nyarán visszakaptuk az FK Baka nevet, és ami még a legfontosabb volt: maradhattunk az V. ligában! A 2000/2001-es évadnak azzal a céllal vágtunk neki, hogy meg kell nyerni a bajnokságot, és harmadszorra feljutni a IV ligába. Abban az évben Baka legnagyobb ellenfele Bacsfa volt. A két csapat óriási csatát vívott a felkerülésért. A bacsfaiaknál már ekkor több első és második ligát megjárt játékos szerepelt. Az őszi bakai mérkőzésen 1280 fizetett néző volt kíváncsi a két csapat mérkőzésére. A tavaszi visszavágón talán ott volt az egész járás és 2500 néző. Sajnos lemaradtunk az első helyről, a feljutó Bacsfa lett. Mi négy ponttal gyűjtöttünk kevesebbet, és 102 rúgott góllal is másodikok lettünk.”
Feljutás – ötödik kísérletre
A futballélet ezután sem állt le Bakán, Somogyi Iván visszaemlékezései is erről árulkodnak. „Negyedik évadunkat töltöttük 2001/2002-ben az V. ligában. A IV. ligából kiesett Pata ígérkezett a legnagyobb ellenfélnek, ami be is igazolódott, mert egy ponttal megelőztek bennünket a bajnokság végén. A feljutó Pata mögött Baka csapata ismét a második helyen végzett. Négy évből két első és két második hely, de a feljutás most sem sikerült. Következett az ötödik évad az V. ligában, a 2002/2003-as. Két komolyabb ellenfél akadt, a DAC B Dióspatony és Galánta Utóbbi egészen gyorsan leszakadt, így a nagy harcot a feljutásért a DAC B csapatával vívtuk. A 29., vagyis az utolsó előtti fordulóban az 1. DAC B-nek 68, a második Bakának 67 pontja volt. Ismét úgy nézett ki, hogy elúszik a bajnoki cím! Baka az utolsó előtti Taksony csapatához látogatott az utolsó fordulóban, míg a DAC B Dióspatony Nyárasdon vendégszerepelt. Baka nyert Taksonyban míg a DAC B csapata vereséget szenvedett. Így egy ponttal megnyertük a bajnokságot, és öt évnyi kemény harc után felkerültünk a IV ligába. Az ünneplés fergeteges volt, a csapat rászolgált a feljutásra. A IV. ligában nagyon komoly ellenfelekkel kerültünk szembe, többnyire már városok együtteseivel csatáztunk. És helytálltunk, mert 2003/2004-esévadban negyedikek, míg 2004/2005-ösben az Eldus Močenok mögött másodikok lettünk. A bajnokság végeztével a mecénás, Kováts Gyula mérnök úr szerette volna, ha a kiadásokba a falu is beszáll bizonyos összeggel, de megegyezés nem született, így Kováts úr feloszlatta a vezetőséget és a csapatot azzal, hogy bejelentette, a következő évadban már nem áll szándékában a bakai csapata szponzorálása.”
Két hét szünet után...
Utána két hétig szünetelt a foci Bakán. „Egy szép napon az itt-ott futballozó bakai játékosok és a polgármesternő megkerestek, hogy össze kellene hozni valamilyen csapatot. Először azt sem tudtam mitévő legyek, de sok idő nem volt a gondolkodásra. Csodás hét év után nem hagyhattam a bakai szurkolókat magukra, és eldöntöttem, hogy belevágok – kerül elő a 2005-ös újrakezdés. – Szponzornak mögém állt a falu, polgármesternőnk és Bősről Jakus Zoltán. Első lépés az edzőválasztás volt. Akkor már a bakai ifjúsági csapatot edzette Takács Pista, aki mindemellett a DAC utánpótlásában is tevékenykedett. Kérésemre rábólintott, és elfogadta a felnőtt csapat irányítását. A következő gyors lépés a csapat benevezése volt. Természetesen a IV. ligába, ahová tartozott, nem nevezhettünk, mert az túl erős lett volna. Számunkra a legideálisabb a járási bajnokság lett volna, de a szabály szerint csak egy osztállyal lejjebb léphetünk, ahová be kellett, hogy vegyenek, s ez a V. liga volt. A járásban ugyanis a legalsóbb osztályba soroltak volna bennünket. A harmadik lépés a játékoskeret volt. A IV. ligás játékosokat megtartani nem tudtuk, mert anyagi juttatást már nem ígérhettünk, így legnagyobb részük elment, Voltak, akik maradtak, voltak, akik jöttek, de a csapat gerincét nagyobbrészt a bakai fiatalok alkották. Rájuk lett építve a gárda! Így indultunk el a kerületi bajnokság V. ligájában. Az 2005/2006-os évadban a fiatal bakai legénység ugyan az utolsó helyen végzett, szereztünk 25 pontot, amivel úgy éreztem, hogy szégyent nem vallottunk, de kiestünk a járási bajnokságba. Ez volt az én nyolc évem. Hatalmas élmény volt számomra napról napra együtt élni a bakai focival!”
Bakai focistatisztika
Somogyi Iván még egy érdekes adalékkal szolgált. Jegyzetei alapján a múlt század hatvanas éveitől 2015-ig 92 csapattal játszott a bakai tizenegy. Legmagasabb szint a IV. liga volt, amit hívtak még I A-nak is. Mikor abbamaradt 2005-ben, akkor jutottak a legmagasabbra a IV liga második helyére.
(Forrás: Plavy Dezső, Sárkány Imre Hetvenéves a bakai labdarúgás, Sárkány Imre gyűjtése és Somogyi Iván jegyzetei)