Mikor két ötös kerül az ember neve mellé, érett korban jár. Lehet emlékezni, a jelenbe merülni, és távlatok is nyílnak még jócskán. Pinte Attila (szül. 1971) ilyen helyzetbe találta magát a minap. A volt válogatott labdarúgó, egykori kiváló középpályás, aki nemegyszer megfordult a DAC-ban, sokra vitte a pozsonyi Interben és a Ferencvárosban is, hogy csak a legfontosabb állomásokat említsük játékosi pályafutásából, majd mindezt edzői énje váltotta fel.
Honlapunk ötnél valamivel több mozzanatot ragadott ki Pinte Attiláról, korábbi anyagainkból válogatva.
1. Nagy sztár a Fradiban
Öt évet futballozott a pozsonyi Interben. 2000. június 30-án ugyan lejárt a szerződése, de ősztől továbbra is a fővárosi sárga-feketéknél maradt. November elején azután elvitte a Ferencváros, amelynek mezét 2002. május végéig húzta magára. Nem volt egyszerű Pinte Budapestre igazolása. A játékos már egy hónappal korábban megegyezett új klubjával, de a két klubvezetés csak nem tudott dűlőre jutni. Végül mégis sikerült. A megállapodás részleteiből alig került valami nyilvánosságra, a vételár tabu maradt, de mindhárom érintett elégedetten állt fel a tárgyalóasztaltól.
Pinte pozsonyi távozásának, budapesti érkezésének egy teljes oldalt szentelt a Šport napilap. Maga a játékos szűkszavú volt, számos kérdésre válaszolt, de klubváltásáról csak ennyit: „Nagyjából egy hónapja már megegyeztem a Ferencvárossal, és arra vártam, hogy megtalálják a közös hangot a klubvezetők. A napokban ez megtörtént.”
Aztán egy emlékezetes másfél év következett. Gabri Lóránt itteni FTC-szurkoló bejegyzése is erről árulkodik „Mennyi örömet szerzett nekünk, nagy szerepe volt a 27. bajnoki címünkben. Amikor a Vasas ellen idegenben 3:0-ra nyertünk, két gólt vágott, a következő fordulóban 2:1-re vertük a Debrecent, akkor is duplázott. Első évében nálunk nagy sztár volt, a második éve már gyengébbre sikeredett neki, beleszürkült kicsit a magyar mezőnybe, de akkor is volt egy-két igen nagy meccse.”
2. Nulla perc Győrben – tétmeccsen
Klubjainak feltüntetésében szerepel egy szokatlan szám, mégpedig a Győri ETO színeiben lejátszott mérkőzéseit jelezve. Kerek nulla, vagyis egy sem. „Az akkor 31 éves középpályás a 2002 nyarán kecsegtetőbb anyagiak reményében a Ferencvárostól távozott, ám új klubja, a Panioniosz szerződésszegést követett el vele szemben s ezért a labdarúgó december közepén visszatért Magyarországra. Váratlanul a győriekkel állapodott meg, és várta a FIFA számára kedvező döntését. Részt vett a győriek edzésein, sőt a felkészülési mérkőzéseken is szerepelt, gólokat is rúgott. Időközben kiderült, hogy volt görög klubja ellen csődeljárás folyik, ezért a FIFA az ügyben nem tudott döntést hozni. Eközben Magyarországon folytatódott a bajnokság, de Pinte Attila ügyében még a fény sem csillant meg az alagút végén” – írta az esetről a Nemzeti Sport.
„Januárban mindenben megállapodtunk, azzal a kitétellel, hogy az abban foglaltak akkor lépnek életbe, ha a játékengedélye megérkezik – idézte a lap a győriek ügyvezető igazgatóját. – Sajnos halvány remény sincs arra, hogy a szlovák válogatott ügye belátható időn belül megoldódjon, ez pedig mindkét fél számára egyre kínosabbá vált. A játékossal közös megegyezés alapján úgy döntöttünk, a januárban kötött megállapodást semmisnek nyilvánítjuk, és elválunk egymástól.”
3. Magyarként a szlovák tizenegyben
Egy interjúban ilyen kérdést is kapott: Magyar létére kulcsembere a szlovák válogatottnak. Ebben a közösségben csak a játéktudás a mérvadó, vagy van annak is szerepe, hogy ki milyen nemzetiségű?
Válasza: A címeres mezben a teljesítmény a legfontosabb követelmény. Hogy bekerültem a válogatottba, azt egyrészt az Internek köszönhetem, mert fejlődött a csapat, és minden évben egy lépcsőfokkal előbbre léptünk, mígnem a csúcsra kerültünk. Másrészt a teljesítményeim nyitottak utat a válogatottba. Számomra nagy megtiszteltetés, hogy magyar létemre a szlovák tizenegyben focizhatok.
4. Nem betanított robotok
Labdarúgó tulajdonságai között jegyezték, hogy nem szeret gyötrődni az edzéseken, mégis az egyik leggyorsabb játékos. Mindig képes valami váratlanra, legtöbbször annak adja a lasztit, aki a legnagyobb gólhelyzetben van. Ő hogyan látta ezt?
„Sok minden begyakorolható, de a váratlan húzások a vele született adottságokból származnak. A játékos csak azt csinálja a pályán, amit képes kihozni magából. Nem vagyunk betanított robotok. Játék közben mindig a helyzetnek megfelelő megoldást kell választani, s ez a legtöbbször nem begyakorolt figura, hanem olyasvalami, ami bennem van.”
5. A DAC-tól a DAC-ig
Onnan indult, ahol befejezte. A DAC-ifiben kezdett játszani, innen került a felnőttek közé, hogy bő két évtizeddel később a dunaszerdahelyi sárga-kék csapatban fejezze be többmegállós gazdag élvonalbeli pályafutását. Aztán még játékosedzőként és edzőként tevékenykedett számos klubban a Dunaszerdahelyi járásban.
Pinte Attila évekig (1987 és 1996 között) a DAC-ban volt, két megszakítással (1991 és 1993 között katonaévei alatt a RH Sušice, majd 1994-ben a vágsellyei Duslo színeiben játszott). Következett a pozsonyi Inter, 280 bajnokival és harminc góllal. Bajnok és kupagyőztes is volt a fővárosi gárdával. Innen a magyar fővárosba vezetett az útja: a Ferencváros mezében félszáz mérkőzésig jutott, két számjegyű meccse volt még Szencen (FC, 20) újra a DAC-ban (15) és az Artmedia Petržalkában (12).
5,5. Fiainak ajándékozta 40. gólját
Pályafutása hajrájában a szenci FC-ban is focizott. 2007-ben járunk, mikor az élvonal 17. fordulójának összecsapásán együttese 2:1-es sikere nyomán megszerezte idénybeli második győzelmét, és elkerült az utolsó helyről. Pinte számára azért volt érdekes ez a bajnoki, mert ő nyitotta meg a gólok sorrendjét – tizenegyesből magabiztosan talált a kapuba. „Gyakoroltam az edzésen a tizenegyesrúgást. Mintha éreztem volna, hogy a mérkőzésen ilyen lehetőség is kínálkozik majd. Három végrehajtó volt kijelölve a csapatból. Bíztam magamban, és vállaltam a felelősséget – mesélte a Šport napilapnak góljáról, amely negyvenedik volt a szlovák élvonalban. Mikor belőtte a büntetőt, meze alatt egy trikón két fia, Attila és Patrik portréja volt látható. – Attila az előző napokban ünnepelte tizenharmadik születésnapját, ezért készíttettem közös portréjukkal egy trikót, és nekik ajándékoztam tizenegyesgólomat.”
Pinte Attila 2026. június 6-én töltötte be 55. születésnapját. Erőt, egészséget, Attila!