2016. május 17-én autóbalesetben életét vesztette Kukel Imre, a Komáromi Sakk Club elnöke, neves nevelőedző. Ötvennégy évet élt. Összeállításunk róla szól.

 

Bástya nélkül a sakktábla

Gyakori helyzet a sakktáblán, hogy leütik a négy bástya valamelyikét. Nélkülük is folytatódhat a játék, sőt győzni is lehet. A mi esetünk azonban más, ez a bástya már nem kerül vissza a helyére. Végleg eltűnt. Kukel Imre 2016. május 17-én örökre távozott a sakk világából, autóbaleset fejezte be életét.

Nincs több sakkparti, edzés a gyerekekkel, versenyszervezés...

Megszakadt az utánpótlás-nevelés láncolata a KSC-ben, írnám a mondatot, de nincs így. Kukel Imre halála után honlapján (chesscom.eu) megjelent fiai (ifj. Kukel Imre, Kukel Attila) bejegyzése, melyben értesítik a szülőket, hogy apjuk szellemi hagyatékát folytatva volt tanítványai segítségével szeretnék fenntartani a Komáromi Sakk Club működését. Hétfői napokon a kezdőkkel Bottyán Péter, Kukel Imre első tanítványa, kedden és pénteken a haladókkal Szegi Tamás foglalkozik a jövőben. A folytonosság tehát megmaradt. Vannak folytatói Kukel Imre nevelőmunkájának.

Mert Imre valóban a nevelés terén tett le rengeteget a sakktáblára. Bottyán Pétertől kezdve a gyerekek egész sorát vezette be a 64 mezős szellemi játék rejtelmeibe. Ennél nagyobb hagyatékot nem hagyhatott volna ránk.

Napok óta próbálok visszaemlékezni számtalan beszélgetésünkre, de semmi konkrétum nem jut eszembe. Nincs egy emlékezetes megnyilvánulás, találó mondat, ismétlődő gondolatsor. De előttem a képe, fülemben cseng hanglejtése, jellegzetes beszédstílusa. Ha nem sakkozik a fiam, tán sohasem ismerem meg őt. A szülői izgalmak, a játék figyelése azonban összehozott bennünket, s egy életre szóló nyomokat hagyott bennem.

Imre, elmentél, mégis köztünk maradtál. Nyugodjál békében!

 

J. Mészáros Károly

 

 

Kikből nevelt országos bajnokot Kukel Imre?

 

A legjobban ő ismerte ezt a névsort, melyet váratlan halála után megpróbáltam összeállítani. Íme Kukel Imre országos bajnoki címet szerzett tanítványainak sora: Zuzana Cibková (Borošová) női nagymester, Jankó Zoltán, ifj. Kukel Imre, Édes Zsófia, Kráľ Klaudia és Balogh Péter.

Ha valaki még e díszes társaságba tartozik, és nem került a névsorba, tessék jelentkezni honlapunk címére, s örömmel kijavítom az akaratomon kívül elkövetett hibát.

 

 

Idézetek Kukel Imrétől

 

Csak elvétve tűnt fel tanítványaival a felvételeken. Kukel Imre nemigen szokott fényképezkedni, legtöbbször beszélgetéseink során is háttérinformációkkal szolgált. Talán egyszer fordult elő, amikor nyilvánosan is véleményt nyilvánított a komáromi sakkállapotokról, legtöbbször tanítványairól, azok sikereiről számolt be. Szinte szóvivőként. Archívumomból, írásaimból előhúzott idézetek Kukel Imrétől.

 

Helyzetkép a komáromi sakkéletről

„Felnőtt együttesünkben szakadás állt be, személyi ellentétek következtében két klubba (KSC, Caissa) kerültek a sakkozók, s most külön-külön próbálkoznak a divízió megnyerésével. Az utóbbi időben felerősödtek az egyesítési törekvések. Ha sikerülne egy csapatba ültetni a legjobbakat, aligha lenne ellenfelük a mezőnyben. De van a városban még egy egyesület: a magyar gimnázium mellett tavasszal sportklub létesült, sakkszakosztállyal. Színeiben Hegedűs Roland országos döntős lett (10 éves korig), fiam, Imre (KSC) az ötödik helyen végzett.”

 

(Mi követi az osztódást, Új Szó, 1995. október 24.)

 

 

A Selye János Gimnázium csapatvezetőjeként az iskola csapatának második helyéről a gimnáziumok országos bajnokságán

„Kikaptunk ugyan – 2.5:1,5-re – a győztes kassaiaktól, de a végelszámolásnál azonos pontszám esetén a harmadlagos értékelésben maradtunk alul. Ezzel együttvéve iskolánk történetében még nem szerepeltünk ilyen eredményesen. Tavaly harmadikok, egy évvel korábban negyedikek voltunk, legközelebb már győznünk kellene... A Jankó Zoltán, ifj. Kukel Imre, Szegi Tamás és Balázs Lívia összetételű csapatunk a megszerezhető 28 pontból húszat begyűjtve lett második. Ráadásul Szegi 6,5 ponttal táblagyőztesként zárta a tornát.”

 

(Aranyértékű ezüstérem, Új Szó, 1999. december 27.)

 

 

Hatalmasat léptek előre a KSC sakkozói

„Csak két-három játékosunk nem saját nevelésű. Nálunk állandóan van érdeklődés a sakk iránt, a legjobbak sikerei gerjesztik a kezdők és a fiatalabbak kíváncsiságát, versenykedvét... Hat csapatunk szerepel a felnőtt pontvadászatokban. Nem sikerült ugyan visszajutnunk a második vonalnak számító I. ligába, de mégis fennállásunk óta a legeredményesebb évadot zárjuk, hatalmasat léptünk előre.”

 

(Kedvelik a királyi játékot, Új Szó, 2004. június 4.)

 

 

A komáromi Hoffer extraligás csapatbajnoki címe kapcsán

Immár évek óta téma a két komáromi sakk-klub egyesülése. A jelenlegi helyzet nagymértékben előrevetíti az árnyékát annak, hogy erre a közeljövőben nem kerül sor. Ugyanis alapvetően eltérő stratégiát követ a két csapat: a Hoffer Sakk Klub magántőkén alapuló egyesület, mely saját reklámozására saját pénzt használt fel eddig, és azt játékosok vásárlására költi (az Extraligában győztes együttesből csupán az egy partit játszott Jozef Baránek komáromi, a többiek pénzért jelenleg éppen itt sakkozó profik, akiket mindnyájan tisztelünk, de a komáromi sakk javulásához, fejlődéséhez semmivel sem járulnak hozzá). Ezzel ellentétben a Komáromi Sakk Club komáromi és Komárom környéki gyerekek nevelésével foglalkozik – akár óvodáskorúaktól kezdve – és célja azt bizonyítani, hogy saját házunk táján is vannak tehetségek.”

 

(Mi nevelünk, nem vásárolunk… Kukel Imre visszhangja a Menetelés a botladozók előtt című 2006. március 7-én megjelent kisriportra, Új Szó, 2006. március 16.)

 

 

Borošová villámpartikkal bajnok

„Tizennégyen ültek asztalhoz klubunkból. Borošová villámpartis ráadásban szerezte meg az aranyérmet, Édes nyert partit vesztett el egy esélytelenebb versenyzővel szemben, s lett második” – nyilatkozta Kukel Imre a Brezová pod Bradlouban lezajlott korosztályos sakkbajnokságról.

 

(Két bástya legjobbjai, Új Szó, 2006. március 16.)

 

Írta és összeállította: J. Mészáros Károly