2006-ban három aranyat – kettőt az Európa-bajnokságról, egyet a világbajnokságról – hozott a szlovák kajaknégyes Riszdorfer Richárd, Riszdorfer Mihály, Vlček Erik, Róbert Erban összetételben. 2007 májusában a szlovák egység nyerte Szegeden a Világkupát, mind 500, mind 1000 méteren, de már más volt a hátsó ember. Időközben komáromivá alakult a hajó, hiszen Róbert Erban helyére a három komáromi fiú mögé Tarr György (szül. 1979) került. Mi történt? Vélemények a váltásról.

Nem véletlenül
Tarr György: „Nem véletlenül kerültem a kajaknégyesbe. Az első szlovákiai válogatón Račicében megnyertem az egy kilométert és második voltam Riszdorfer Mihály mögött ötszáz méteren. Eme eredmények után kezdték mérlegelni, hogy beüljek-e a négyesbe. Minden szlovákiai kajakos ebbe az egységbe akar kerülni. Jómagam is, pontosabban visszatérni szerettem volna. Mert én már egyszer versenyeztem a négyesben, amikor a sydneyi olimpián Riszdorfer Richárd, Vlček Erik és Róbert Erban társaságában a negyedik helyen értünk célba.”

Kompromisszum nélkül
Soós Tibor, a négyes edzője: „Én és Pavel Blaho szövetségi edző leültünk a hat érintett kajakossal, és beszélgettünk, hogy van-e személycserére szükség a kajaknégyesben. Azt javasoltam, hogy egyik távon Tarr György, a másikon Róbert Erban üljön a hajóban. Végül döntési lehetőséget adtunk a szövetségi edzőnek, mert valakinek döntenie kell, és felelősséget vállalni.”

Sydneyben mindketten
Pavel Blaho szövetségi edző: „Meghallgattam mindenkit. Az volt a lényeges számomra, hogy Tarr György már sikeresen evezett a kajaknégyesben. Például a sydneyi olimpián.”
Csak a pontosság kedvéért jegyzi meg a krónikás: ugyanabban a hajóban – mint már volt róla szó ebben az anyagban – ült az ellenlábas, Róbert Erban is.

Legjobbként se
Róbert Erben: „Szomorú vagyok, hogy nem voltam a kajaknégyesben a szegedi Világkupán. Évekkel ezelőtt nem tudtam bele jutni, bár nemegyszer a legjobb kajakos voltam az országban. Aztán 2005-ben és 2006-ban benne ültem, de most megint nem vagyok a tagja. Olyan körülmények között, amikor nem minden tetszik...”

Végül szerencsés lépésnek bizonyult Tarr György négyes hajóba ültetése, mert a kiváló kajakos harmincas éveiben is virágkorát élte, 2020-as visszavonulásáig.

(Forrás: Šport napilap)