A csallóközi faluban a foci dominál, ami nem azt is jelenti, hogy más sportágak nem léteznek. Mert Bakán él(t) a turisztika, az aerobik, a karate, az asztalitenisz,... És birkózásban is vannak jeles képviselői. „Mindegyik egy-egy láncszeme a bakai társadalmi életnek, amely demonstrálja a település kulturáltságát” – olvasható Plavy Dezső és Sárkány Imre Hetvenéves a bakai labdarúgás című fociorientáltságú könyvben. Nézzük, mit rejteget a krónika és az emberi emlékezet 2021-ben? Sportágszemle Bakán, Sárkány Imre gyűjtéséből.
Egyéni érdemek és honosítási kísérlet
Nógell József többletsúllyal küszködött, és egy szakkönyvből ismerkedett meg a karatéval. Érsekújvári diákévei alatt ragadt rá, amikor .ismerősei elcsalták a Štart karateklubjába, ahol Peter Baďurához került. Nógell József szorgalma és tehetsége gyorsan megmutatkozott, mert 1988-ban járási bajnokságot nyert, s a kerületi bajnokságon bronzérmet szerzett az ifjúságiak között a +75 kg-os súlycsoportban. A következő évben már az országos bajnokságokon aratta sikereit: súlycsoportjában szlovák és csehszlovák bajnoki bronzérmes lett. A juniorok között is sikeresen folytatta: két ezüst- és egy bronzérem került a gyűjteményébe. 1998-ban már felnőttek között is bronzérmes lett küzdelemben (kumite).
Később edzősködött, bíráskodott. Az időközben fekete öves mester megpróbálta meghonosítani a karatét szülőfalujában, Bakán, nagy fellángolás után lemorzsolódtak az érdeklődők. És 1999-ben abbamaradt...
(Forrás: Plavy Dezső, Sárkány Imre: Hetvenéves a bakai labdarúgás és Sárkány Imre gyűjtése)