Szegeden született a sporttörténeti siker. A somorjai Sidó Bianka (szül. 2004) 2022-ben háromszor döntőzött a junior és az U23-as korosztályos kajak-kenu-világbajnokságon, s mindháromszor érmes lett a juniorok között. Kajak egyesben az 1000 m-es táv megnyerése után léphetett a dobogó tetejére. Világbajnoki győzelme egyben mérföldkőnek számít, mert korábban szlovákiai női kajakos egyéni számban soha nem volt vb-aranyérmes. Nem olimpiai távon szerzett világbajnoki címről van szó, de Bianka az olimpiai 500 méteren sem játszott alárendelt szerepet, hiszen harmadik szegedi száma döntőjében alig marad le olasz riválisa mögött, s lett ezüstérmes. S még az előző napon ugyanezen a távon a komáromi Bugár Rékával evezett másodikként a célba, mindössze századmásodpercekkel lemaradva az aranyérmes magyarországi egység mögött.
Sidó Biankát vb-megjárt klubtársaival együtt hazaérkezésük után fogadta a klubvezetés és a somorjai utánpótlás nagy serege a csölösztői csónakházban. Ekkor válaszolt honlapunk kérdéseire is.
Ki az első női egyéni kajak-világbajnok Szlovákiában?
Ha jól hallottam az elhangzottakból, akkor én. Eddig nem tudtam, nem is gondolkoztam ilyenen. Nagyon meglepett.
Az is meglepte, hogy megnyerte az ezer métert Szegeden?
Minden úgy sikerült, ahogy elképzeltem, ahogy edzőmmel, ifj. Honti Jenővel terveztük. Csak azt nem tudtam előre, hogy teljesítményem elég lesz-e a győzelemre vagy nem.
Széles a versenyzői skálája, indul ezren, ötszázon, s az országos bajnokságon még kétszázon is a legjobbak között végzett. Melyik táv a kedvence, ha van ilyen?
Nagyon nehéz erre válaszolni, mert mindegyiket nagyon élvezem. Eddig a kilométert nem annyira szerettem, de minél jobban ráhangolódom, annál jobban élvezem azt is. De nem csak a távokat, hanem az egyesen kívül a kettest és a négyest is, vagyis az összes versenyszámot élvezem. Még a kétszázat is, ami nem megy annyira, azt is örömmel járok.
Szlovákiában jó ideje a négyes hajókat részesítik előnyben, esetleg K2-ben egy-egy alkalommal feltörnek. És akkor jön egy lány, igaz, még csak utolsó éves juniorként, aki a K1-ben repül a világ élére. Nem érzi, hogy sajátos utat jár Szlovákiában?
Kicsit igen, mert eddig női vonalon nemigen volt K1, a férfiak is inkább a négyeseket, ketteseket nyomják. Úgy érzem, jobb évünk ebben a számban azt mutatja, több embert ki kellene próbálni kajak egyesben is. Nem mindent csak a négyesekre fordítani. Azt is jó menni, nem mondom, de a K1-es mindent felülmúló öröm.
Aki tud K1-ben eredményesen menni, annak nem kell feltétlenül a négyesbe ülnie....
Ráadásul nagyon nehéz összehozni négy nőt egy hajóba Szlovákiában.
Ha rápillantunk az idei Európa-bajnokságon elért sikereire, és összehasonlítjuk a vb-szerepléssel, akkor az utóbbi mutatkozik eredményesebbnek. Miért?
Nagyon nem sikerült nekem az Európa-bajnokság, mert fejben nem bírtam az egész versenyt. Nagyon éreztem a nyomást, a hatalmas elvárások terhét. Egész idő alatt stresszben voltam.
Ott volt a bukása is?
Ötszáz méteren vezetés közben kiborultam, és ráadásul kikaptam. Egy hónapig eltartott, míg megpróbáltam kijutni abból, ami történt. Nagyon nagy esélyesként érkeztem az Eb-re is, mindenki várta, hogy végre sikerül az aranyat valakinek megszerezni szlovák színekben. És nem sikerült.
De Szegeden sikerült...
Örülök, hogy meg tudtam mutatni, milyen jó formában vagyok, és tényleg képes vagyok nyerni.
Mi lesz tovább? Oda érkezett a profi világ kapujába. Biztos, hogy a pozsonyi SCP élsportközpontban folytatja? Egyáltalán vállalja ezt a próbatételt?
Nagyon szeretnék profi szinten kajakozni, ezért remélem, kapok ajánlatokat. Meglátjuk, milyenek jönnek, és aszerint majd választok. Jelenleg az SCP-ben vagyok, ezért inkább az vonz, hogy onnan kapjak profi szerződést. Kiderül majd, milyenek a lehetőségek.
J. Mészáros Kátoly